Zwierzęta w wieku geriatrycznym wymagają o wiele więcej zaangażowania ze strony właściciela. Należy regularnie kontrolować stan zdrowia naszych starszych pupili. Bardzo istotnym aspektem jest dobranie odpowiedniej diety, która uwzględni predyspozycje rasowe, a przede wszystkim wiekowe do wielu chorób np. wątroby, czy nerek. Pomagamy właścicielom zrozumieć zmiany, jakie zachodzą lub mogą zajść w zachowaniu starszego pupila.

W zależności od rasy seniorem stają się koty i psy w różnym wieku. Ogólnie przyjmuje się, że zwierzęta, które przeżyły 8-9 lat są już w wieku geriatrycznym. Istotne znaczenie ma tu jednak wielkość pupila. Większe rasy żyją krócej i adekwatnie wkraczają szybciej w wiek geriatryczny. Następuje to około 7 roku życia, a u największych przedstawicieli objawy mogą pojawić się już koło 6 roku życia. Widząc oznaki starzenia u psa lub kota można zwrócić się do lekarza weterynarii, aby dobrać odpowiednią dietę, suplementy wspomagające oraz formy aktywizacji zwierzęcia. W naszym gabinecie udzielimy informacji, jak zadbać o pupile, by jak najdłużej cieszyły się dobrą kondycją fizyczną.

Właściciele starszych zwierząt powinni zgłaszać się ze swoimi pupilami do nas na badania kliniczne co pół roku. Pozwala to monitorować zmiany stanu zdrowia, gdyż niektóre choroby przebiegają bezobjawowo. Nic jednak nie zastąpi czujności właściciela, gdyż najlepiej zna zwierzę – jego nawyki i zwyczaje. Widząc niepokojące zmiany nastroju, jak też w fizjonomii i fizjologii należy koniecznie udać się do lekarza weterynarii. Do najczęściej pojawiających się chorób u kotów i psów w wieku geriatrycznym należą, m.in.: choroby serca, schorzenia układu ruchowego, choroby oczu, cukrzyca, choroby wątroby, choroby nerek, zaburzenia orientacji.

W naszym gabinecie pomagamy pupilom w starszym wieku:

  • dostosowując odpowiednią dietę do wieku , stanu zdrowia i schorzeń towarzyszących,
  • stosujemy leczenie paliatywne, które poprawi jakość życia przy równocześnie występujących chorobach wieku starszego.