Dobranie odpowiedniej diety jest bardzo istotnym elementem dbania o naszych podopiecznych. Może ona wpłynąć na uniknięcie wielu schorzeń, jak również pomaga ona w terapiach np. chorób wątroby, nerek czy układu pokarmowego. Dostosowanie pokarmu do potrzeb oraz etapu rozwoju pupila pozwala zadbać odpowiednio o dobrą kondycję.

W niektórych przypadkach konieczne jest ścisłe trzymanie pupila w rygorach żywieniowych diety nie tylko dla dobra jego zdrowia, ale dla bezpieczeństwa życia. W szczególności obostrzenia te dotyczą pupili z chorobami nerek, wątroby, serca, przewodu pokarmowego. Do najczęściej stosowanych diet należą:

  • odchudzająca – przeznaczona jest dla zwierzaków cierpiących na otyłość lub nadwagę. Głównym powodem takiego stanu jest przekarmienie i brak ruchu. Może to prowadzić do poważniejszych schorzeń oraz ciężkich chorób. Zaleca się dietę niskowęglowodanową, zawierającą dużą ilość białek, witamin oraz soli mineralnych. Powinna odznaczać się obniżoną wartością kaloryczną. Ustalana jest indywidualnie przed lekarza weterynarii.
  • onkologiczna – pokarm przyjmowany przez zwierzę z chorobą nowotworową ma wpływ na przebieg choroby i samopoczucie. Dieta powinna zawierać źródło wartościowego białka, sprzyjającego budowie nowych komórek, poprawiającego odporność i wzmacniającego mięśnie, np. tran. Należy ograniczyć ilość cukrów prostych, zbóż.
  • cukrzycowa – choroba działa bardzo wyniszczająco na organizm zwierzęcia i nie jest uleczalna. Dieta odgrywa istotną rolę w jej przebiegu. Ważne jest zastosowanie stałej wartości energetycznej do wieku, rasy i innych schorzeń. Koniecznie trzeba zastosować odpowiednie proporcje poszczególnych grup: 20-25 % białko, 10-15% tłuszcze, 13-18% błonnik.
  • z niewydolnością nerek – Dieta przy PNN powinna zawierać ograniczoną ilość białka i minerałów, szczególnie fosforu oraz sporą ilość witaminy E i C oraz flawonoidów (przeciwutleniacze redukują procesy degeneracyjne). Wskazane jest też wprowadzenie produktów bogatych w błonnik, który pobudza procesy metaboliczne. Nie należy podawać produktów ciężkostrawnych.
  • przy zwyrodnieniu stawów – Dieta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Pomagają w tym produkty zawierające właściwe ilości i proporcje minerałów. Poprawnie zbilansowana dieta utrzymująca należytą wagę psa jest jednym z ważniejszych czynników determinujących poprawne funkcjonowanie układu ruchu.
  • BARF – stosowana jest jako alternatywa dla tradycyjnego karmienia. Jej podstawą jest podawanie czworonogom wyłącznie surowego pożywienia, jak najbardziej zbliżonego do pokarmu, który przyjmowałyby w warunkach naturalnych (np. kości i mięso, warzywa i owoce, podroby, dodatki). Konieczne jest zmiksowanie wstępne poszczególnych elementów pokarmu, gdyż zwierzęcy układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia ich w całości. Trzeba zachować szczególną uwagę przy wprowadzeniu takiej diety u zwierząt młodych i starych.
  • UWAGA: Każda dieta – w szczególności przeznaczona dla zwierząt chorych – powinna być konsultowana i przepisana przez lekarza weterynarii.